Prezident Donald Trump ve čtvrtek představil prezidentskou medaili svobody Annikě Sorenstamové a Gary Playerové, uvedl Bílý dům. Medaile obdržel posmrtně také Babe Didrikson Zaharias.

Annika Sorenstam a Gary Player dostávají od Trumpa Medal of Freedom

Ceremonie se konala ve východní místnosti Bílého domu za přítomnosti 50 až 60 lidí a „Odejel bez problémů“, řekl jeden z hostů na GolfChannel.com. Událost nebyla otevřena tisku. WL Pate Jr, prezident nadace Babe Zaharias, měl převzít medaili na počest Zaharias, který zemřel v roce 1956.

Sorenstam a Player hráli golf s prezidentem Trumpem v roce 2019. Sorenstam a senátorka Lindsey Graham (RS.C.) porazili Trumpa a Playera.

Připojili se k Arnoldovi Palmerovi, Jacku Nicklausovi, Charliemu Siffordovi a Tigerovi Woodsovi, jediným golfistům, kterým se dostalo této pocty.

Prezidentská medaile svobody odměňuje „Obzvláště záslužný příspěvek k bezpečnosti nebo národním zájmům Spojených států, ke světovému míru, kultuře nebo jiným důležitým veřejným nebo soukromým podnikům.“ Prezidentská medaile svobody a zlatá medaile Kongresu jsou nejvyšší civilní vyznamenání národa.

Sorenstam (50 let) získal 72 titulů LPGA, čímž se v historii turné dostalo Kathy Whitworth (88) a Mickey Wright (82). Získala 10 hlavních šampionátů, čímž vytlačila Patty Berg, Mickey Wright a Louise Suggs, když vyhrála 15, 13 a 11 vítězství v historii golfu žen. Sorenstam získala ocenění Rolex LPGA Female Player of the Year osmkrát a Vare Trophy s nejnižšími průměrnými body šestkrát. Je jedinou ženou, která dosáhla skóre 59 v historii LPGA.

Poté, co byla velvyslankyní pro návrat golfu na olympijské hry v Riu, je od 1. ledna prezidentkou Mezinárodní golfové federace.

V návaznosti na poslední velký turnaj roku, US Women's Open, Sorenstam odhalil, že oprášil své kluby s úmyslem vrátit se do soutěže v roce 2021. Nenazývejte to však návratem, Sorenstam říká, že ji nezajímají soutěže LPGA, dokonce ani Legends Tour nebo starší LPGA Tour.

Americký seniorský ženský turnaj, který se koná 19. až 22. srpna ve venkovském klubu Brooklawn ve Fairfieldu ve státě Connecticut, je však rozhodně v dohledu toho, jaký by byl její první profesionální start po téměř 13 letech.

Gary Player (85) je hrdý na to, že procestoval svět se 165 vítězstvími, včetně 24 na PGA Tour a devíti na hlavních šampionátech. Je jedním z pěti mužů, kteří ve své kariéře vyhráli všechny 4 grandslamové tituly. Připojil se ke Gene Sarazenovi, Benovi Hoganovi, Jacku Nicklausovi a Tigerovi Woodsovi.

Zaharias, pravděpodobně největší atletka všech dob, začala hrát golf ve věku 24 let a získala deset hlavních titulů. Je také jedinou ženou, které se podařilo vybojovat si místo na PGA Tour. Kromě své golfové kariéry v Síni slávy získala na olympijských hrách v roce 80 zlaté medaile v překážkách na 1932 metrů a v hodech oštěpem.