Ο Jon Rahm κέρδισε το DP World Tour Championship αυτή την Κυριακή στο Ντουμπάι μετά από έναν τελευταίο γύρο στον έλεγχο. Ο Ισπανός είναι δύο χτυπήματα μπροστά από τον Άλεξ Νόρεν (SUE) και τον Τάιρελ Χάτον (ANG). Ο Rory McIlroy χάρη στην τέταρτη θέση σε αυτό το τελευταίο γεγονός της σεζόν, κέρδισε τον αγώνα για το Ντουμπάι για τέταρτη φορά στην καριέρα του. Υπογράφει και το διπλό των σιρκουί, αφού είχε κατακτήσει το FedEx Cup νωρίτερα μέσα στη σεζόν. Ο Βίκτορ Πέρεθ τερματίζει τον καλύτερο Γάλλο αυτού του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Περιοδείας DP με την 12η θέση.

Ο Rahm νικητής του DP World Tour Championship, McIlroy παίρνει τον αγώνα

Ο Jon Rahm (αριστερά) και ο Rory McIlroy νικητές του DP World Tour Championship και Race to Dubai αντίστοιχα – μέσω Twitter @DPWorldTour

Η σεζόν του DP World Tour ολοκληρώθηκε σήμερα στέφοντας δύο μεγάλους πρωταθλητές, παίκτες του Ryder Cup, σημαντικούς νικητές και τους δύο νούμερο 1 ή πρώην νούμερο 1 του κόσμου. Χάρη σε έναν υπέροχο τελευταίο γύρο στους 67 (-5) στη γήινη διαδρομή του Jumeirah Golf Estates, ο Jon Rahm κέρδισε αυτό το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα DP Tour με προβάδισμα δύο βημάτων. Ο Ισπανός προηγείται δύο χρόνων από τους Tyrell Hatton και Alex Noren. Ο Jon Rahm σίγουρα εκτιμά αυτή τη διαδρομή στο Ντουμπάι, καθώς είναι ήδη η τρίτη του νίκη στο DP World Tour Championship, που αυξάνει τον αριθμό των νικών του στη σειρά Rolex σε πέντε.

Ο Rory McIlroy κερδίζει τον αγώνα για το Ντουμπάι. Ο παγκόσμιος νούμερο 1 Βορειοϊρλανδός γίνεται για τέταρτη φορά Ευρωπαίος παίκτης γκολφ της χρονιάς. Τερμάτισε στους πρόποδες του βάθρου στο Ντουμπάι, στο -16, τέσσερα χτυπήματα πίσω από τον Jon Rahm. Υπογράφει το νταμπλ αφού είχε ήδη κερδίσει το FedEx Cup νωρίτερα στη σεζόν στο East Lake.

Ο Victor Perez υπογράφει έναν σταθερό τελευταίο γύρο αυτήν την Κυριακή, ένα φύλλο 66 (-6), το οποίο του επιτρέπει να κερδίσει 14 θέσεις στη βαθμολογία, και επομένως να υπογράψει έναν κορυφαίο 15ο, 12ος στο -7. Ολοκλήρωσε τη χρονιά του στην ευρωπαϊκή πίστα στην 23η θέση.

Ο Romain Langasque παίζει στο PAR κατά τη διάρκεια του τελευταίου γύρου και υπογράφει ένα top 20 για να τελειώσει τη σεζόν του. Τερμάτισε 50ος στον αγώνα για το Ντουμπάι.

Ο Antoine Rozner, στο άρτιο σύνολο μετά από τέσσερις γύρους, τερμάτισε 34ος. Ο Racingman τελειώνει τη χρονιά του στο DP World Tour στην 30η θέση.

Για να βρείτε τον πλήρη πίνακα κατάταξης του DP World Tour Championship: cliquez ici.

Για να βρείτε την τελική κατάταξη του αγώνα για το Ντουμπάι: cliquez ici.