Στο τέλος ενός αναποφάσιστου τελικού, ο Γερμανός Bernhard Langer γίνεται για έκτη φορά πρωταθλητής του Charles Schwab Cup. Ο Phil Mickelson, για την έκτη του εκκίνηση στο Champions Tour, κέρδισε την τέταρτη νίκη σε αυτόν τον τελικό του σιρκουί.

Ο Bernhard Langer πρωταθλητής για έκτη φορά στο Charles Schwab Cup - Credits: Twitter @ChampionsTour

Μπέρνχαρντ Λάνγκερ πρωταθλητής του Κυπέλλου Charles Schwab - Συντελεστές: Twitter @ChampionsTour

Λείπουν οι υπερθετικοί για να περιγράψουν την καριέρα του Μπέρνχαρντ Λάνγκερ: πρώην νούμερο 1 του κόσμου, δύο φορές νικητής στην Augusta, νικητής του Ryder Cup ως παίκτης και αρχηγός και επίσης 40 νίκες στην ευρωπαϊκή περιοδεία.

Ο Γερμανός, που έγινε επαγγελματίας το 1976, λάμπει εδώ και μερικά χρόνια στο PGA Champions Tour, που προορίζεται για παίκτες άνω των πενήντα ετών. Και εδώ, ο 64χρονος έχει πολλές γραμμές στο ρεκόρ του: 42 τίτλους συμπεριλαμβανομένων 11 σημαντικές νίκες.

Για την έκδοση του 2021 του Πρωταθλήματος Κυπέλλου Charles Schwab, που παίχτηκε στο Φοίνιξ της Αριζόνα, ήταν ο «πρωτάρης» Φιλ Μίκελσον που κατάφερε να ξεχωρίσει για να κερδίσει τον τελικό.

Με τρία πουλιά στις τέσσερις τελευταίες του τρύπες, κέρδισε τον τελικό του Champions Tour ένα βήμα μπροστά από τον Νεοζηλανδό Στίβεν Άλκερ.

Ο τίτλος της κούρσας πόντων παίχτηκε πολύ λίγο μεταξύ του Bernhard Langer και του Jim Furyk. Ο τελευταίος πήρε την εκκίνηση του τελευταίου γύρου ως κορυφαίος και ένα βάθρο του ήταν αρκετό για να κερδίσει την κατάταξη της πίστας. Ένα αδύναμο φύλλο στο PAR κατά τη διάρκεια του τελευταίου γύρου, τον έδιωξε από το βάθρο για μια τελευταία πέμπτη θέση σε αυτό το τουρνουά.

Ο Μπέρνχαρντ Λάνγκερ μετά από δύο πρώτους γύρους χωρίς ριπάς, υπέγραψε 63 (-8) το Σάββατο για να αντικαταστήσει τον εαυτό του και τελικά τερμάτισε στη 17η θέση με 69 (-2) την Κυριακή.

Ο Μπέρνχαρντ Λάνγκερ γίνεται έτσι για έκτη φορά νικητής του Κυπέλλου Charles Schwab. Αν και τα χαρίσματα είναι λιγότερο σημαντικά στο Champions Tour από ό,τι στο PGA Tour, ο Bernhard Langer χάρη στις 42 νίκες του και τις πολυάριθμες τιμητικές του θέσεις, έχει ήδη φτάσει σε περισσότερες από 30 εκατομμύρια νίκες. Τώρα, 64 ετών, ελπίζουμε ότι ο νικητής των Masters του 1985 και του 1993 θα πλησιάσει ή θα ξεπεράσει το ρεκόρ των 45 νικών του Hale Irwin.

Για να βρείτε τον πλήρη πίνακα κατάταξης του πρωταθλήματος Charles Schwab Cup: cliquez ici.