Οι Γάλλοι θα συμμετάσχουν στο πάρτι κατά τη διάρκεια αυτής της εβδομάδας του Πορτογαλικού Όπεν, ενός τουρνουά που μετράει για το Challenge Tour. Με τρεις Γάλλους παίκτες στα πλέι οφ στο Golf Royal Obidos, ήταν τελικά ο Pierre Pineau που κέρδισε χάρη σε μια υπέροχη χορδή για τον αετό, κερδίζοντας τους αντιπάλους του στο δοκάρι. Σηκώνει με αυτό το Πορτογαλικό Όπεν, την πρώτη του νίκη ανάμεσα στους επαγγελματίες και πηδά στην παγκόσμια κατάταξη: είναι 378ος.

Ο Pierre Pineau νικητής στο Challenge Tour

Pierre Pineau – ©@Challenge_Tour μέσω Twitter

Αυτό το Πορτογαλικό Open 2022 στο Royal Obidos Spa & Golf Resort θα έχει μεγάλη επιτυχία για το γαλλικό στρατόπεδο. Μετρώντας για τη δεύτερη κατηγορία του Ευρωπαϊκού Γύρου, το Challenge Tour, οι τρικολόρ μας ξεχώρισαν αυτή την εβδομάδα, έτσι ώστε τα πλέι οφ να δείξουν τρεις Γάλλους να ανταγωνίζονται μεταξύ τους: Pierre Pineau, Félix Mory και David Ravetto.

Οι τρεις άντρες έχουν όντως ολοκληρώσει τους τέσσερις γύρους τους στο -15, αναγκάζοντάς τους να κοντραριστούν στα πλέι οφ. Αυτός ο αγώνας στον ξαφνικό θάνατο θα μας έχει προσφέρει το θέαμα, και ειδικά μια υπέροχη βολή γκολφ που ορίζει τον νικητή. Ο Pierre Pineau απλά χτύπησε το σημάδι του τουρνουά, μια χορδή για έναν αετό στην παρ. 5 της τρύπας 18 από την πρώτη τρύπα των πλέι οφ.

Ο νεαρός Γάλλος κατάφερε να ανέβει σε αυτό το πλέι οφ παρά την πρώτη μέρα στο 74 (+2). Στη συνέχεια έπαιξε το γκολφ του με κάρτες 66-66-67 και κέρδισε την πρώτη του επαγγελματική νίκη. Πλέον βρίσκεται στην 378η θέση της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Félix Mory και ο David Ravetto τερμάτισαν δεύτεροι σε αυτό το Πορτογαλικό Open.

Ο Jeong Weon Ko δεν θα έχει υπογράψει την ημέρα που περίμενε για αυτόν τον τελευταίο γύρο. Συναρχηγός το βράδυ του Σαββάτου, επέστρεψε κάρτα 73 (+1) την Κυριακή για να τερματίσει στην 8η θέση. Ο Τζερόμ Λάντο-Καζάνοβα τερμάτισε επίσης 8ος.

Ο Γκάρι Σταλ υπογράφει το καλύτερο κυριακάτικο φύλλο με σούπερ 64 (-8). Αυτό του επιτρέπει να ανέβει στη 12η θέση της βαθμολογίας.

Έτσι είναι έξι Γάλλοι που κατατάσσονται στην πρώτη 15άδα.

Για να βρείτε τον πλήρη πίνακα κατάταξης αυτού του Πορτογαλικού Όπεν: cliquez ici.