Αποβλήθηκε από τα τουρνουά λόγω θετικού τεστ για τον Covid 19, ο Matthieu Pavon μπόρεσε να λάβει μέρος στο πρώτο του τουρνουά της σεζόν κατά τη διάρκεια του Πρωταθλήματος Ras al Khaimah. Υπογράφει το πρώτο του βάθρο με μια τρίτη θέση στο Al Hamra Golf Club, επτά κινήσεις πίσω από τον νικητή Nicolai HØJGAARD. Ο Brun και ο Guerrier κατατάσσονται στην πρώτη 15άδα.

Matthieu Pavon, Højgaard

Ο Nicolai HØJGAARD ​​νικητής του Πρωταθλήματος Ras al Khaimah – μέσω Twitter @DPWorldTour

Μετά από δύο εβδομάδες της σειράς Rolex, το DP World Tour παρέμεινε στα Εμιράτα για το Πρωτάθλημα Ras al Khaimah που παρουσίασε η Phoenix Capital στο Al Hamra Golf Club. Θετικός στον Covid 19, ο Matthieu Pavon δεν μπόρεσε να συμμετάσχει στις δύο πρώτες διοργανώσεις της χρονιάς, εκδηλώσεις πλούσια, λόγω της σφραγίδας της σειράς Rolex.

Το Bordelais για το πρώτο του τουρνουά της χρονιάς μπόρεσε να σημειώσει το ρεκόρ και να επιβεβαιώσει τη δουλειά που έγινε στο διάλειμμα. Με κάρτες 68-69-68-66, τερμάτισε τρίτος σε αυτό το Πρωτάθλημα Ρας αλ Χάιμα. Είναι μέλος μιας ομάδας τεσσάρων παικτών που γυρίζουν μόνο φύλλα κάτω των 70 αυτή την εβδομάδα. Το τελευταίο του φύλλο με 66 (-6), πέντε πουλάκια, αετός για μπαμπούλα, του επιτρέπει να κερδίσει οκτώ θέσεις την Κυριακή. Με αυτό το βάθρο βρίσκεται πλέον στην 39η θέση στο Race To Dubai. Κέρδισε επίσης 40 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη, από την 272 στην 232η θέση.

Είναι ο Nicolai HØJGAARD ​​που κερδίζει τη νίκη αυτού του Πρωταθλήματος Ras al Khaimah. Ο νεαρός Νορβηγός θα έχει κυριαρχήσει στο τουρνουά και ολοκληρώνει την Κυριακή με ένα master hand. Προσφέρει ακόμη και στον εαυτό του την πολυτέλεια να σκοράρει δύο αετούς στο φύλλο του στις παρ. 5 από 3 και 14. Επιστρέφει φύλλα 67-65-64-68, δηλαδή 25 πουλάκια, τρεις αετούς, πέντε μπόγες και ένα διπλό για συνολικά - 24. Κέρδισε τέσσερα χτυπήματα μπροστά από τον Άγγλο Τζόρνταν Σμιθ και κέρδισε τη δεύτερη νίκη του στο DP World Tour.

Οι Julien Brun και Julien Guerrier τερμάτισαν στην πρώτη 15άδα της διοργάνωσης, στην 13η θέση με συνολικά -13. Με ένα τελευταίο φύλλο 67 (-5), που διακοσμήθηκε με ένα σφήνα λάκτισμα για τον αετό στο 13, ο Julien Brun ανέβηκε 15 θέσεις στον τελευταίο γύρο. Κάνει κάρτες 71-66-71-67. Ο Julien Guerrier επιστρέφει φύλλα 71-69-66-69 κατά τη διάρκεια της εβδομάδας του.

Τα μπλουζ μας

Ο Benjamin Hebert τερμάτισε 35ος στο -9. Υπογράφει κάρτες 69-71-71-68

Ο Frederic Lacroix κατατάσσεται 53ος στο -5, με φύλλα 73-66-71-73

Ο Alexander Levy κλείνει την κατάταξη στην 72η θέση με σκορ +2. Κάνει κάρτες 69-72-73-76.

Για να βρείτε τον πλήρη πίνακα κατάταξης του πρωταθλήματος Ras al Khaimah: cliquez ici.