Η Lexi Thompson ανυπόμονη να επιστρέψει στον διαγωνισμό μπήκε σε τουρνουά ανδρών που τερμάτισε στη δεύτερη θέση μόλις πίσω από έναν νικητή Sunny Kim. Ο Αμερικανός θα αντιμετωπίσει ξανά τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο την επόμενη εβδομάδα, όταν το LPGA ξαναρχίσει. .

Ο Lexi Thompson κλονίζει έναν θρύλο ανδρικού γκολφ Minor League Golf Tour

Lexi Thompson - Φωτογραφία: © Keith Allison μέσω του Wikimedia Commons

Ο πρωταγωνιστής του LPGA, Lexi Thompson, μπήκε στο δάχτυλο του Sunny Kim σε ένα τουρνουά Minor League Golf Tour την Τρίτη. Ο Lexi Thompson και ο Sunny Kim δέχτηκαν πριν ο Kim birdied στην τελευταία τρύπα του διήμερου τουρνουά για να τερματίσει επτά κάτω.

Ο Αμερικανός πέτυχε έναν τελευταίο γύρο 66 μόνο στο δεύτερο βήμα του βάθρου. Ο 11-νικητής του LPGA κέρδισε τον Luke Graboyes και τον Matt Holuta τέσσερις κτυπήματα στην τρίτη θέση. Ο Jon Curran, πρώην επαγγελματίας του PGA Tour και νικητής του Korn Ferry Tour, τερμάτισε στην πέμπτη θέση, ενώ ο έξι φορές νικητής του European Tour Thomas Levet τερμάτισε στην έβδομη θέση.

Ο Kim, ο οποίος γεννήθηκε στη Νότια Κορέα και μεγάλωσε στο Queens της Νέας Υόρκης, κέρδισε έναν απίστευτο τίτλο 71 Minor League Golf Tour από τότε που έγινε επαγγελματίας το 2007. Αυτό περιλαμβάνει την επιστροφή στον τελικό των εννέα. χτυπήματα στην αρχή του έτους, όταν πέτυχε το πρώτο 59 στο πίστα.

Ο Κιμ εντάχθηκε στο Minor League Golf Tour το 2006 πριν γίνει επαγγελματίας τον επόμενο χρόνο. Με την επιταγή του $ 1 που δόθηκε στον νικητή την Τρίτη, πέτυχε περισσότερα από 500 $ στα κέρδη της καριέρας του.

Εν τω μεταξύ, η Lexi Thompson κέρδισε $ 1 για τη δεύτερη θέση της. Αναμένεται να αγωνιστεί στον LPGA Classic Marathon την επόμενη εβδομάδα.