Ο οπαδός της Νότιας Αφρικής Caitlyn Macnab πέταξε στον τελευταίο γύρο, κερδίζοντας με οκτώ κτυπήματα στο Jabra Ladies Classic, υπολογίζοντας το South African Sunshine Ladies Tour. Ο Γάλλος iemie Peronnin παίρνει μια ωραία 9η θέση, ο νικητής του Manon Gidali την περασμένη εβδομάδα τερμάτισε 11ος.

Jabra Ladies Classic: Νικητής της Caitlyn Macnab, Emie Peronnin 9η

Jabra Ladies Classic: ο ερασιτέχνης Caitlyn Macnab κερδίζει με 8 κτυπήματα

Ο ερασιτέχνης Caitlyn Macnab πέταξε στη συζήτηση, κερδίζοντας αυτό το Jabra Ladies Classic
δεύτερο τουρνουά Sunshine Ladies Tour της χρονιάς στο Glendover Golf Club κοντά στο Γιοχάνεσμπουργκ.

Η νεαρή Νοτιοαφρικανική, τελείωσε -12 παρατάσσοντας τρεις γύρους κάτω από το 70 (69-68-67) και προσέφερε στον εαυτό της μόλις 19 ετών, το πρώτο τρόπαιο της νέας καριέρας της με τους επαγγελματίες, μπροστά από τους συμπατριώτες της Nicole με 8 κτυπήματα Garcia και Lindi Coetzee (-4).

Έκτη στη σειρά της αξίας πέρυσι (SLT), ο iemie Peronnin εξασφάλισε μια καλή ένατη θέση μετά από έναν ιδιαίτερα συμπαγή τελικό γύρο.

η Γαλλίδα επέστρεψε μία από τις τέσσερις κάρτες που έχουν καταχωριστεί σύμφωνα με την ισοτιμία, ένα 70 (-2) που αποτελείται από τέσσερα birdies και δύο bogeys. Τελειώνοντας +5 συνολικά κρέμεται στην 13η θέση σύμφωνα με την αξία του κύκλου της Νότιας Αφρικής, που κυριαρχείται τώρα από την τοπική Nicole Garcia.

Η Garcia ήταν επίσης δεμένη για δεύτερη στο τουρνουά (-4 συνολικά), ισοπαλία με τη συμπατριώτη της Lindi Coetzee, αλλά οκτώ κτυπήματα πίσω από μια άλλη Νοτιοαφρικανική: Caitlyn Macnab Ο τελευταίος, ακόμα ερασιτέχνης, πέταξε πάνω από την εκδήλωση ευθυγραμμίζοντας τρία σκορ κάτω από 70, και το 67 (-5) του πρόσφερε, μόλις 19 ετών, το πρώτο τρόπαιο της νέας καριέρας του με τους επαγγελματίες.

Η γαλλική ομάδα Manon Gidali έπαιξε 73 (+1) και τερμάτισε στην 11η θέση στο +6, τρίτη στην κατάταξη της πίστας. Η Astrid Vayson de Pradenne (78) πήρε την 28η θέση στο +12 και η Anne-Lise Caudal (83) κατέλαβε την 32η θέση στο +15.

Οι επόμενες ημερομηνίες στο "Super Sport Ladies Challenge", Τετάρτη 21 Απριλίου έως Παρασκευή 23 Απριλίου στο Gary Player Country Club στο Sun City.