Κορυφαίος στην έναρξη του τελευταίου γύρου, ο Chris Kirk κέρδισε το τουρνουά των πρωταθλητών στη Χαβάη χάρη σε ένα φύλλο 65 (-8) στον τελευταίο του γύρο. Κέρδισε ένα βήμα μπροστά από τον Sahith Theegala, ο οποίος επέστρεψε δυνατός την Κυριακή με σκορ 63 (-10). Με αυτή τη νέα νίκη στο αμερικανικό σιρκουί, ο Κερκ περνά στην 25η θέση του κόσμου. Ο Τζάστιν Ρόουζ, πίσω στην κατάταξη, υπογράφει το φύλλο της εβδομάδας αυτή την Κυριακή, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ πορείας με 61 (-12).

Ο Chris Kirk πρωταθλητής πρωταθλητών στη Χαβάη

Ο Chris Kirk πρωταθλητής του The Sentry στη Χαβάη – μέσω Twitter @PGATour

Ο αρχηγός το βράδυ της συγκινητικής ημέρας δεν έτρεμε. Ο Chris Kirk κερδίζει στη Χαβάη και κερδίζει το Sentry, το τουρνουά των πρωταθλητών, που συγκεντρώνει τους 50 καλύτερους παίκτες στον κόσμο και τους νικητές του PGA Tour για τη σεζόν 2023. Προηγούμενος στην αρχή του τελευταίου γύρου, ο Chris Kirk αντιστάθηκε στις επιθέσεις από τους διώκτες του σκοράροντας 65 (-8) στον τελευταίο γύρο του, χωρίς κανένα μπαμπούλα, για να κερδίσει με προβάδισμα μίας βολής. Αυτή είναι η έκτη νίκη του στο PGA Tour, δεκατρία χρόνια μετά την πρώτη του επιτυχία το 2011. Μεταβαίνει στην 25η θέση της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Sahith Theegala, ηγέτης του πρώτου γύρου, τερμάτισε τελικά 2ος, χάρη σε ένα βροντερό τελικό παιχνίδι στο 63 (-10): έχασε ένα σουτ από τον Kirk. Ο Τζόρνταν Σπίθ τερμάτισε 3ος, δύο βολές από τη νίκη.

Ο Scottie Scheffler, ηγέτης μετά από δύο γύρους, τερμάτισε τελικά 5ος αυτή την εβδομάδα. Το νούμερο 1 του κόσμου δεν προσθέτει μια νέα νίκη στο ρεκόρ του στη Χαβάη, φταίει μια αρκετά θλιβερή συγκινητική μέρα.

Ο Τζάστιν Ρόουζ, μακριά από το να παίξει για τη νίκη, σκοράρει το φύλλο της εβδομάδας με 61 (-12). Με αυτό το φύλλο ισοφαρίζει το ρεκόρ διαδρομής Kapalua. Τερμάτισε ακόμα τεσσαρακοστός, δεκατρείς κινήσεις πίσω από τον νικητή Chris Kirk.

Για να βρείτε τον πλήρη πίνακα κατάταξης του The Sentry: cliquez ici.