Αφού τερμάτισε δευτεραθλήτρια στην έκδοση του 2021, η Danielle Kang εκδικείται το Πρωταθλητριών Τουρνουά και κερδίζει με τρίχρονο προβάδισμα. Η Céline Boutier στο τέλος μιας επιτυχημένης εβδομάδας, τερμάτισε τέταρτη.

Η Céline Boutier κατά τη διάρκεια του HILTON GRAND VACATIONS Tournament of Champions – μέσω Twitter @LPGA

Για αυτήν την τέταρτη έκδοση του Hilton Grand Vacations Tournament of Champions, 29 παίκτες, συμπεριλαμβανομένης της Céline Boutier, συγκεντρώθηκαν στο Lake Nona Golf and Country Club στο Ορλάντο της Φλόριντα. Με έναν τελευταίο γύρο 68 (-4), η παίκτρια του Solheim Cup Danielle Kang κέρδισε το τουρνουά, επικρατώντας της Ελβετίας Brooke M. Henderson με τρία χτυπήματα. Επιστρέφει φύλλα 68-67-69-68 για να τελειώσει την εβδομάδα της στο -16.

Είναι εκδίκηση για τον Αμερικανό, που ηττήθηκε πέρσι στα play-off από την Τζέσικα Κόρντα. Κέρδισε έτσι την 6η νίκη της στο PGA Tour.

Η Céline Boutier τερμάτισε λίγο έξω από το βάθρο στο πρώτο της γεγονός της σεζόν. Αφού έκλεισε το έτος 2021 με μια τρίτη θέση στο Πρωτάθλημα Ομίλου CME Tour, η Σελίν Μπουτιέ ξεκίνησε τη σεζόν της με υψηλό επίπεδο με αυτό το κορυφαίο 5. Με ένα τελευταίο φύλλο 71 (-1), τελικά τερμάτισε στο -10 στην τέταρτη θέση, μαζί με την νούμερο 1 του κόσμου Nelly Korda.
Η Γαλλίδα νούμερο 1, παρούσα χάρη στη νίκη της στο SHOPRITE LPGA CLASSIC Παρουσιάστηκε από την ACER, παρήγαγε συμπαγές γκολφ κατά τη διάρκεια αυτών των 72 τρυπών:

• 80,5% Fairways
  • 78% πράσινο στον κανονισμό
  • 29 βολές μέσος όρος

Η Nelly Korda λοιπόν καταλήγει δίπλα στη Céline Boutier στο -10, με το σφάλμα ενός δύσκολου τελευταίου γύρου στο 75 (+3). Δεν θα έχει παίξει ποτέ στο παιχνίδι για τη νίκη αυτή την Κυριακή με τέσσερις μπαμπούλες για ένα μόνο πουλάκι, στο τέλος του παιχνιδιού στην παρ. 5 της τρύπας 15. Τερμάτισε ένα σουτ μπροστά από την αδερφή της Τζέσικα Κόρντα. Ο πρωταθλητής των πρωταθλητών του 2021 παίζει στο ίδιο επίπεδο για αυτόν τον τελευταίο γύρο, πιθανότατα χωρίς το αναμενόμενο τελείωμα, τρεις μπόμπιρες στις τρεις τελευταίες τρύπες.

Για να βρείτε το πλήρες leaderboard του HILTON GRAND VACATIONS Tournament of Champions: cliquez ici.