Χάρη σε έναν τελευταίο γύρο στο 65 (-8), ο Cameron Smith επιβλήθηκε μεταξύ των πρωταθλητών και πρόσθεσε το Sentry Tournament των πρωταθλητών στη λίστα του. Με συνολικά -34, ο Αυστραλός προηγείται με τη μία από τον Jon Rahm.

Ο Cameron Smith νικητής του Sentry Tournament of Champions - © μέσω Twitter @PGATOUR

Η υπέροχη πορεία του Kapalua θα μας έχει χαρίσει θέαμα αυτή την εβδομάδα με τους πρωταθλητές της χρονιάς 2021. Τα είδωλά μας έχουν ξεπεράσει τον εαυτό τους, παίζοντας πιο θεαματικά σουτ από τα άλλα και υπογράφοντας εκπληκτικά φύλλα και σκορ. Κατά τη διάρκεια της συγκινητικής ημέρας, το ρεκόρ της διαδρομής κατέρριψε ακόμη και ο Τζάστιν Τόμας υπογράφοντας ένα φύλλο 61 (-12), το οποίο ισοφάρισε αμέσως με τον Νο1 του κόσμου Jon Rahm. Το φύλλο ρεκόρ του Ισπανού τον ώθησε στο προβάδισμα του τουρνουά δίπλα στον Κάμερον Σμιθ μετά από τρεις γύρους.

Ως εκ τούτου, οι δύο άνδρες συναντήθηκαν στο τελευταίο παιχνίδι της Κυριακής για κάτι που έμοιαζε με παιχνίδι. Ο Κάμερον Σμιθ ήταν ο πρώτος που πυροδότησε το πουλάκι του στην τέταρτη τρύπα, ακολουθούμενο από ένα δεύτερο πουλάκι στην επόμενη τρύπα, παρ. 5 από πέντε. Ο Αυστραλός μετά από εννέα τρύπες έχει δύο εγκεφαλικά μπροστά από τον Ισπανό.

Το νούμερο 1 του κόσμου υπογράφει πέντε πτηνά στην επιστροφή, αλλά αποτυγχάνει με μια σύντομη κεφαλιά παρά το φύλλο 66 (-7). Με οκτώ πουλάκια χωρίς μπαμπούλα, ο Κάμερον Σμιθ κέρδισε το Sentry Tournament of Champions με συνολικό σκορ -34.

Ταυτόχρονα, σημείωσε ένα νέο ρεκόρ στο PGA Tour: αυτό της χαμηλότερης συνολικής βαθμολογίας σε μια διοργάνωση 72 οπών, το προηγούμενο ρεκόρ χρονολογείται από το 2003 και το κατείχε ο Ernie Els επίσης στην Kapalua με βαθμολογία -31.

Θα πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι ο Jon Rahm ξεπερνά το ρεκόρ του Big Easy με το σύνολο του -33 και αυτό ισχύει και για τον Matt Jones που τερμάτισε τρίτος στη διοργάνωση στο -32. Αυτό το Σαββατοκύριακο θα ήταν εντελώς τρελό για τον νικητή του Honda Classic 2021. Υπογράφει φύλλα 62 (-11) το Σάββατο και στη συνέχεια 61 (-12), το τελευταίο φύλλο που του επιτρέπει να ισοφαρίσει το ρεκόρ διαδρομής Kapalua που κατείχε ο Justin Thomas και Jon Rahm. Ο Ματ Τζόουνς το Σαββατοκύριακο είναι μόλις δεκαπέντε πουλάκια και τέσσερις αετοί! Αυτή η επίδοση του επιτρέπει να πάει από την 104η στην 66η θέση στον κόσμο.

Ο Κάμερον Σμιθ χάρη στη νίκη του ενσωματώνει το παγκόσμιο top 10: είναι δέκατος. Ο Jon Rahm διατηρεί τη θέση του στον θρόνο του παγκόσμιου γκολφ παρά την επιβάρυνση του Collin Morikawa στον τελευταίο γύρο με σκορ 62 (-11). Ο δύο φορές νικητής στην αμερικανική μείζονα τερμάτισε πέμπτος.

Ο υπερασπιζόμενος πρωταθλητής Harris English δεν έχει εμπλακεί αυτή την εβδομάδα. Ο νικητής του Sentry Tournament of Champions 2021 επιστρέφει κάρτες 73-70-68-67. Τερμάτισε 30ος στο -14.

Για να βρείτε τον πλήρη πίνακα κατάταξης Sentry Tournament of Champions: cliquez ici.