Μία εβδομάδα πριν από τον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού Γύρου, είναι ο Joachim B Hansen που κερδίζει αυτό το πρωτάθλημα AVIV Dubai. Κέρδισε ένα βήμα μπροστά από το δίδυμο Bernd Wiesberger και Francesco Laporta και πρόσθεσε στο ρεκόρ του έναν δεύτερο τίτλο European Tour.

Joachim B. Hansen πρωταθλητής του AVIV Dubai Championship - Credit: Twitter @EuropeanTour

Η σεζόν του European Tour πλησιάζει στο τέλος της και η κούρσα για τον τίτλο του καλύτερου παίκτη της σεζόν είναι κάτι παραπάνω από σε εξέλιξη.

Στο Jumeirah Golf Estates στο Ντουμπάι, τελικά κερδίζει ο Δανός Joachim B. Hansen. Συναρχηγός στην αρχή του τελευταίου γύρου με τον Φραντσέσκο Λαπόρτα, επέστρεψε ένα φύλλο 68 (-4) για να κερδίσει με προβάδισμα.

Ο Antoine Rozner τερμάτισε 4ος δύο εγκεφαλικά μακριά από τη νίκη. Νικητής αυτού του τίτλου το 2020 για την πρώτη του νίκη στο Ευρωπαϊκό Γύρο, ο Racingman εξασφάλισε μια καλή υπεράσπιση του τίτλου του επιστρέφοντας φύλλα 65-64-69-70. Μετά από δύο πρώτους γύρους στο -15, το Σαββατοκύριακο αποδείχθηκε πιο δύσκολο.

Αυτό το κορυφαίο 5 εξακολουθεί να επιτρέπει στους Γάλλους να κατακτήσουν μερικές θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη, τώρα δείχνει στην 119η θέση.

Τα αποτελέσματα των μπλουζ:

Ο Mathieu Pavon τερμάτισε 19ος στο -16. Σκόραρε τέσσερις γύρους κάτω των 70 αυτή την εβδομάδα με κάρτες 69-67-69-67.

Ο Victor Perez χάρη σε μια καλή Κυριακή στο 65 (-7) κέρδισε είκοσι οκτώ θέσεις και τερμάτισε στην 24η θέση στο -15.

Ο Robin Roussel, ο Julien Guerrier και ο Romain Langasque τερμάτισαν 31οι στο -14.

Ο Mike Lorenzo-Vera τελειώνει μια δύσκολη σεζόν στην ευρωπαϊκή περιοδεία με την 44η θέση εδώ στο Ντουμπάι.

Ο Τζόελ Στάλτερ τερμάτισε 68ος στο -5.

Για να βρείτε τον πλήρη πίνακα κατάταξης του πρωταθλήματος AVIV Dubai: κάντε κλικ εδώ.

Ήρθε η ώρα για το DP World Tour Championship

Απομένει πλέον μόνο ένα τουρνουά για αυτή τη σεζόν του Ευρωπαϊκού Γύρου 2021, τον μεγάλο τελικό στο Ντουμπάι: το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα DP Tour. Αυτός ο τελικός θα είναι ο τελευταίος που θα φέρει το όνομα της πίστας European Tour αφού από το 2022, το European Tour θα γίνει το DP World Tour.

Δύο Γάλλοι θα είναι παρόντες: ο Antoine Rozner, 39ος αυτή τη στιγμή στον αγώνα για το Ντουμπάι και ο Victor Perez, 41ος.

Ακόμα κι αν ο κόσμος νούμερο 1 και 3ος στον αγώνα για το Ντουμπάι, John Rahm, δεν είναι παρών, άλλα αστέρια θα πάρουν την έναρξη του DP World Tour Championship. Ο Colin Morikawa νυν ηγέτης του Ευρωπαϊκού Τάγματος Αξίας θα προσπαθήσει να γίνει πρωταθλητής Race to Dubai για πρώτη φορά.

Για να βρείτε την κατάταξη του αγώνα για το Ντουμπάι: κάντε κλικ εδώ.